На 1 юни 2026 г. НСФЕБ взе участие в #Green Transition Forum 2026 и по-специално в дискусията с проф. Клаус-Дитер Борхард, европейски координатор на CESEC и заместник-генерален директор на ГД „Енергия“ към Европейската комисия за периода 2019 – 2020 г., на тема: „Справяне със структурните предизвикателства на европейския енергиен сектор“.
Според логиката на европейския интегриран електроенергиен пазар, защитавана от Клаус-Дитер Борхард, цената на електроенергията вече не е национална, а регионална. При ограничения („bottlenecks“) по направленията Централна Европа-Унгария-Балкани, по-скъпите пазари прехвърлят ценовия натиск към Румъния и България.
Обсъдени бяха нуждата, вариантите и възможностите за промяна на модела на ценообразуване на електроенергията, забравените вече политики за междусекторно обединение, необходимостта да се стимулира най-вече demand side response.
Констатирано беше, че въпреки плановете на ЕК в областта на водорода, развитието в тази посока е малко вероятно в сектор Енергетика, както и че навлизането на батериите за съхранение на пазара са абсолютно ненужни на системата, освен ако не са позиционирани там където тя има нужда от тях!





