На 16.10.2025 г. в гр. Кюстендил се проведе среща между синдикати, работодатели, представители на МТСП, МЕ и на местната власт. На нея бе представено изследването за картографиране на работещите във въглищните мини и ТЕЦ-ове в България.
След представяне на изследването последва отворена дискусия. В нея като основно предизвикателство работодатели посочиха, че трудно се намира квалифицирана работна ръка.
Председателят на НСФЕБ Марина Митова заяви, че е налице вътрешна конкуренция в енергийния сектор. Затова добрите условия на труд са необходими за привличането на квалифицирани кадри. Бе поставен акцент върху средната работна заплата в сектора.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че социалният диалог е водещ за намиране на работещо решение, което да е от полза за работещите, работодателите и развитието на региона.
Димитров припомни едно от предложенията на КНСБ, съгласувано с енергийното министерство, касаещо създаване на Закон за социална защита. „Искаме час по-скоро той да види бял свят – 5-годишна защита на хората преди пенсиониране, една малка част от тях ще се възползват, но те трябва да знаят, че са защитени от държавата“.
Повече за срещата можете да прочетете тук.





